Pasowanie na czytelnika

„My, uczniowie pierwszej klasy Tobie Książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie  i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś zawsze.“

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelnika biblioteki szkolnej weszła na stałe do kalendarza wydarzeń szkoły.

Pasowanie organizowane jest corocznie, gdy uczniowie znają cały alfabet i potrafią czytać. Celem uroczystości jest zainteresowanie uczniów wartościami książek i kształtowaniem nawyku stałego kontaktu z nimi oraz ukazaniem właściwego sposobu spędzania wolnego czasu.

Dnia 15.05.2023 r. na zaproszenie nauczycieli przygotowujących całą uroczystość  wychowawczyni i uczniowie klasy kl. IV oraz  uczniowie klasy kl. I wraz z wychowawczynią

zapoznali uczniów z zasadami pracy, rozmieszczeniem zbiorów oraz regulaminem biblioteki.

W uroczystości pasowania ważną rolę odegrali uczniowie z klasy  IV, którzy w niezwykły sposób przedstawili bajeczne zagadki przybliżające pierwszoklasistom właściwy sposób postępowania z książką. Starsi koledzy pięknie recytowali wiersze związane z książką i biblioteką.

Następnie uczniowie złożyli ślubowanie, że będą książki zawsze szanować  i o nie dbać, a tym samym zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom pasowania na czytelnika oraz bajeczne kolorowanki.

Mamy nadzieję, że biblioteka będzie dzieciom kojarzyła się z miejscem radosnym i bezpiecznym, które będą chętnie odwiedzać.