„A nade wszystko szanuj Mowę swą ojczystą”

„A nade wszystko szanuj Mowę swą ojczystą”.

K. Dmochowski

Słowa F. K. Dmochowskiego – to motto strefowego konkursu ortograficznego „Mistrz ortografii” oraz mini olimpiady języka polskiego, który się odbył 30 marca b.r. w Szkole Podstawowej w Kiwiszkach. Tego dnia przyjechali do nas uczniowie 5, 6, 7 oraz 9 klas z zaprzyjaźnionych szkół Kowalczuckiej strefy wraz z nauczycielami języka polskiego.

Młodzież szkolna z sąsiednich szkół była przyjaźnie spotkana przez organizatorów, społeczność szkoły. Nad całością czuwała dyrektor Janina Soltonavičienė, za co szczerze dziękujemy.

Uczniowie 5-7 klas pisali dyktando, więc mieli okazję sprawdzić swe umiejętności ortograficzne. Uczniowie 9 klasy pisząc wypracowanie, mogli popisać się zarówno poprawnością językową, jak też wiedzą literacką na wybrany temat. Dominował temat „Przyjaciel to człowiek, na którego możemy liczyć w każdej sytuacji”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali „Dyplom Uczestnika”. Ci zaś, którzy byli lepsi z ortografii, otrzymali „Dyplom Honorowy”. „Dyplomem Uczestnika” zostali obdarowani nasi uczniowie:Daria Kimso z 5kl., Ernest Adnopol z 6 kl., Greta Pawtel z 7 kl. i Diana Babicz z 9 kl. Cieszymy się bardzo z „Dyplomów Honorowych” naszych uczniów, a otrzymali je:Łatika Mickiewicz z 5 kl., Radosław Michał Jermak oraz Marek Paczkowski z 6 kl., Dorota Sosnowska z 7 kl. Wezmą oni udział w rejonowym etapie tego konkursu, więc życzymy im jak najlepszych wyników.

Ludmiła Kuzborska
Mirosława Sawczenko