Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kiwiszkach

21 marca na Litwie jest obchodzony Dzień Ziemi. W ciągu całego miesiąca w kraju odbywają się różne akcje i projekty z okazji Dnia Ziemi.

28 marca uczniowie klas 5-10 wzięli udział w zajęciach zintegrowanych z geografii i fizyki, zorganizowanych z okazji Dnia Ziemi. Celem zajęć było utrwalanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie wspólnej odpowiedzialności za dalszy los naszej Planety. Jednym z zadań uczniów było stworzenie plakatu o tematyce zagrożeń ekologicznych aktualnych dla miejscowości, w której mieszkamy. Kolejne zadanie było skonstruowanie urządzenia, samochodu lub zakładu, które by pomagały rozwiązywać problemy zanieczyszczenia środowiska. Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli różne modele z klocków LEGO. Najwięcej ciekawych rozwiązań zaproponowali uczniowie klasy 5, były to samochody do zbierania i segregowania śmieci oraz pojazdy o różnych rodzajach energii odnawialnej. Klasa 6 stworzyła model samochodu wielofunkcyjnego, który jest napędzany energią słoneczną. Uczniowie klasy 7 przedstawili budynek otoczony parkiem zieleni, miałaby ona oczyszczać powietrze od spalin. Klasy 8-10 stworzyły modele służące do segregacji i przetwarzania śmieci. Na zakończenie każda klasa przedstawiła swój plakat oraz zaprezentowała stworzone modele. Udział w akcji wpłynął na świadomość, że muszą dbać o otaczające ich środowisko.

Alicja Klonowska – nauczycielka geografii