X Miniolimpiada Języka Polskiego na Litwie dla uczniów klas VIII

Odbyła się 5 grudnia 2023r. w Domu Kultury Polskiej. Wzięli w niej udział uczniowie z VIII klas m. Wilna,  rej. wileńskiego, rej. solecznickiego, rej. trockiego. Celem Miniolimpiady jest krzewienie wiedzy o języku ojczystym, literaturze i kulturze polskiej; wdrażanie uczniów do samokształcenia i motywowanie do poszerzania wiedzy z zakresu języka polskiego; promowanie uczniów uzdolnionych humanistycznie. Ze Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach uczestniczyły w tej olimpiadzie Greta Pawtel oraz Dorota Sosnowska. Wykazały swe umiejętności z języka ojczystego w teście oraz w pisemnej pracy twórczej, której tematem są słowa Agnieszki Stefańskiej: ”Mówi się, że każdy człowiek rodzi się z jednym talentem. Czasem nie odkrywa go nigdy, lecz ten talent sprawia, iż wszyscy jesteśmy wyjątkowi.”

Sądzę, że uczestnictwo w olimpiadzie było pożyteczną lekcją przed kolejnymi sprawdzianami. Temat rozprawki kazał się zastanowić nad tym, co najbardziej je ciekawi, jakie posiadają zdolności. Osiąganie celu wymaga wiele pracy. Życzymy Grecie i Dorocie jak najlepszych wyników w kolejnych konkursach, bo przecież każda z nich jest wyjątkowa.

Ludmiła Kuzborska