TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

W szkołach rejonu wileńskiego z polskim językiem nauczania Tydzień Języka Polskiego odbył się w dniach 10 -16 listopada. Przyświecał mu szlachetny cel krzewienia języka polskiego oraz kultury polskiej, upamiętnienia ważnych wydarzeń dla Polaków. W zajęciach Tygodnia Języka Polskiego w Szkole Podstawowej w Kiwiszkach uczestniczyli uczniowie 3 i 4 klas z wychowawczyniami Mirosławą Sawczenko i Anżeliką Grablewską. Panie miały z wychowankami pogadankę o Polskich Symbolach Narodowych, a następnie uczniowie wykonali prace plastyczne na stoisko „Polskie Symbole Narodowe.”W Dniu Niepodległości Polski 3 i 4 klasa zapoznała się z „Legendą o białym orle”, z legendą o powstaniu państwa polskiego. Nauczycielki Mirosława Sawczenko i Anżelika Grablewska zrealizowały z uczniami projekt „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”, podczas którego uczniowie czytali lekturę o podróżach, następnie wykonali plakat, opowiadali indywidualnie przeczytane książki. Na lekcjach języka polskiego uczniowie 5 -8 klas oglądali filmy oparte na powieściach klasyków literatury polskiej, np. „W pustyni i w puszczy”, „Qvo vadis” według powieści Henryka Sienkiewicza.

11 Listopada uczniowie 5 – 9 klas mieli zajęcie na lekcjach języka polskiego „Niepodległość Polski w poezji”. Dyskutowaliśmy z uczniami na temat patriotyzmu. Były czytane oraz interpretowane wiersze poetów polskich: L. Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”, C. K. Norwida „Moja piosenka” i inne.  Uczniowie 5 – 9 klas zmagali się z poprawnością ortograficzną. Najlepsi z ortografii z każdej klasy otrzymali dyplomy i dobre oceny.

12 września minęła 100-a rocznica urodzin Stanisława Lema, znanego pisarza gatunku hard science fiction, publicysty i filozofa. Uczniowie 5, 6, i 7 klas na lekcjach języka polskiego zapoznali się z najważniejszymi faktami z życiorysu pisarza, czytali wybrane fragmenty z twórczości S. Lema oraz wykonali prace twórcze.

Na lekcjach historii w 5 – 9 klasach odbyły się dyskusje, a także przegląd filmów przybliżających wydarzenia 11 Listopada 1918 roku. Na lekcjach muzyki młodzież szkolna śpiewała z nauczycielką muzyki Jadwigą Szlachtowicz pieśni patriotyczne.                                                   Cieszy niezmiernie ten fakt, że w propagowaniu języka, kultury polskiej zaangażowały się nauczycielki klas początkowych Mirosława Sawczenko, Anżelika Grablewska, nauczycielka historii Alina Swatkowska, nauczycielka plastyki Wioletta Pietkiewicz, nauczycielka chemii Elvyra Ajauskaite, nauczycielka matematyki i muzyki Jadwiga Szlachtowicz.

Ludmiła Kuzborska