Mikołaj Kopernik patronem 2023 roku

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

„Mikołaj Kopernik w Toruniu się urodził
I tam do szkoły chodził.
Już od dzieciństwa ciągle patrzył w niebo,
Oglądał gwiazdy i dawał im nazwy.

Gdy dorósł , został astronomem.
I udawał , że ziemia jest kołem.
Słońce jest w centrum wszechświata
A ziemia wokół niego lata.”

20 lutego obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika– wielkiego człowieka renesansu: prawnika, urzędnika, dyplomaty, lekarza i duchownego, zajmującego się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografiją.

Mikołaj Kopernik dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale też zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Jest zaliczany do najwybitniejszych uczonych w historii świata, a jego nazwisko jest nierozerwalnie związane z jego Ojczyzną – Polską.

Z tej okazji uczniowie klas początkowych naszej szkoły obejrzeli krótkie filmiki na temat tego naukowca, przygotowano też prezentację oraz wiersze o wielkim człowieku.