„Rok Polskiego Romantyzmu dobiega końca”

Rok Polskiego Romantyzmu niebawem kończy swe królowanie. To wydarzenie kulturalne wiąże się z Wilnem i oczywiście z nazwiskiem wybitnego poety – romantyka, Adama Mickiewicza. W 2022 roku obchodziliśmy 200 –setną rocznicę wydania „Ballad i romansów” wielkiego romantyka.

Uczniowie 6 – 10 klas ze Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach uczestniczyli w szkolnym projekcie „Rok Polskiego Romantyzmu. W kręgu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.” Uczniowie czytali i analizowali treść najbardziej popularnych ballad, takich jak:”Świteź”, „Lilije”, „Trzech Budrysów”, „Powrót taty” i in. Oglądali etiudy filmowe, animacje zrealizowane na podstawie „Ballad” Adama Mickiewicza. Niektóre przeczytali samodzielnie. Każda klasa miała też wykonać pracę plastyczną do wybranej ballady. Piękną pracę wykonała Karina Mižutavičiūtė  z 7 klasy do ballady „Świtezianka”, Waldemar Paszkowski zaś z 10 klasy- pracę graficzną do ballady „Lilije”, Ema Skvorcovaitė z 6 klasy narysowała ilustrację do „Świtezi”.

15 grudnia br. szkolna młodzież zwiedziła Muzeum Adama Mickiewicza (działające od 1911 roku) w Wilnie, urządzone w jednym z mieszkań, w których mieszkał poeta od czasu do czasu w latach 1819 – 1821. Przewodnik ciekawie opowiedziała o tym okresie życia  Adama Mickiewicza. Uczniowie obejrzeli pamiątki związane z poetą. Na zdjęciach utrwaliliśmy swój pobyt zarówno w Muzeum Adama Mickiewicza, jak i przy Jego pomniku obok kościoła św. Anny.

Na zakończenie projektu uczniowie mieli  możliwość sprawdzić wiedzę z „Ballad” Adama Mickiewicza w testach.

Ludmiła Kuzborska